Strana Zelených - popis dopadů
Biomasa je obnovitelným zdrojem energie a Strana zelených má v úmyslu tyto zdroje podporovat. Na druhé stran , každý zám r by m l brát v úvahu i vliv okolí a obyvatele. Podívejme se, zda se tak stalo v zamýšleném projektu firmy Komaxo na rekonstrukci teplárny v Krásné Líp
ě.
Veřejně dostupné informace o modernizaci kotelny
1. Záměr prochází posuzováním dopadů na životní prostředí (EIA) .
2. Umístění kotelny na mapě .
3. Informace o firmě Komaxo, s.r.o. (oznamovateli záměru) v rejstříku ARES .
Hlavní problémy
Jak je vidět z mapy, tak v bezprostředním sousedství kotelny jsou rodinné domy. Těch zejména a podobně i ostatních obyvatel Krásné Lípy se bude dotýkat zejména:
· zvýšení dopravní zátěže,
· zvýšení emisí z kotelny.
Zvýšení dopravní zátěže
Podle oznámení záměru se zvýší množství spalovaných paliv (strana 22 oznámení). Namísto současných 6.590 tun hnědého uhlí ročně bude kotelna spalovat 19.790 tun hnědého uhlí a 75.000 tun biomasy. To je více než čtrnáctinásobné zvýšení množství materiálů, které je nutné do objektu kotelny dopravovat. Přitom biomasa má nižší objemovou hmotnost, což znamená, že pro její dopravu je nutné mít větší přepravní kapacitu než pro hnědé uhlí. Proto je překvapující, že na straně 26 oznámení, kde jsou vyhodnocovány emise z dopravy se počítá, že denně bude namísto stávajících 5 přejezdů po rekonstrukci 28 přejezdů, tedy ani ne šestkrát více, a emise zhruba desetinásobně.
Podle údajů na serveru energ.cz (viz tabulka zcela dole na stránce) je objemová hmotnost hnědého uhlí 650-780 kg/m3 a dřevní štěpky 270-380 kg/m3. Jednoduchým propočtem zjistíme, že dřevní štěpka vyžaduje 2,2x větší prostor a tedy i počet přejezdů nákladních automobilů než hnědé uhlí. Úhrnem je možné vyvodit, že dopravní zátěž nutná pro dopravu paliva do kotelny se zvýší 28 krát. Jednodušeji řečeno, zatímco v současnosti se ročně do kotelny vozí 9.217 m3 paliva, tak po rekonstrukci to bude 258.448 m3, což je dvacet osmkrát více.
Zvýšení emisí z kotelny
V tabulce 10 v oznámení záměru na straně 25 je tabulka se stávajícími a předpokládanými emisemi. Z tabulky vyplývá, že emise se zvýší následovně:
· tuhé znečišťující látky 2,6 krát,
· oxidy dusíku 7,7 krát,
· oxid uhelnatý 4,4 krát,
· oxid siřičitý 3,4 krát.
K tomu je nutné připočíst emise z dopravy. V kapitole D.1.2. na straně 50 oznámení záměru je odhadnut vliv rekonstrukce na ovzduší a klima. V městě Krásná Lípa byl vybrán pouze jeden referen ní bod umíst ný východn od kotelny č ě ě v intravilánu obce. Slovo intravilán označuje zastavěné plochy obcí a plochy určené k zástavbě. Východním směrem od kotelny je lesopark. Nejbližší stavba leží 150 metrů od kotelny. Avšak, jelikož v textu oznámení není specifikováno, ke kterému místu přesně se odhady vztahují, tak není vyloučeno, že konstatování, že emise oxidu siřičitého se mohou dostávat na úroveň 92% povolených koncentrací, se může vztahovat k místům vzdálenějším. Nikde v textu oznámení není možné nalézt informace o předpokládaných koncentracích imisí u rodinných domků sousedících s kotelnou, z nichž nejbližší leží cca. 30 metrů od budovy kotelny.
Závěr
Vzhledem k předpokládanému významnému zhoršení kvality životního prostředí zejména v bezprostřední blízkosti kotelny, se nelze divit, že poté, co se informace o plánované rekonstrukci dostaly mezi veřejnost, tak začala velmi živá debata, jak dokumentuje výňatek z diskuse na posledním zastupitelstvu města Krásná Lípa přiložený níže.